Stare Miasto
Kołobrzeg to nie tylko słońce, plaża i port.
Jeśli znużą się Państwo kąpielami słonecznymi, spacerami po porcie lub pogoda spłata Wam figla, warto udać się na spacer szlakami średniowiecznych Kołobrzeżan. Odwiedzając najstarsze zakątki miasta należy pamiętać, że wiosną 1945 roku przez Kołobrzeg przetoczył się front, w wyniku czego miasto zostało zniszczone w prawie 90%. Dlatego też, chcąc poznać stare dzieje Kołobrzegu należy odwiedzić nieliczne ocalałe, lecz wartościowe zabytki. Na miejscu Starego Miasta powstała zupełnie nowa dzielnica zwana przez miejscowych Nową Starówką. W miejscu tym nowe domy wyglądające jak zadbane, stare kamieniczki zostały wbudowane pomiędzy prawdziwe staromiejskie budownictwo. Liczne elementy i detale zapożyczone z dawnych stylów architektonicznych tworzą niepowtarzalny klimat starówki. W centrum Nowej Starówki stoi neogotycki ratusz. Nie ma tu otwartych przestrzeni. Przy wąskich uliczkach ciągnie się zwarta zabudowa. Nad całością góruje ogromna gotycka bazylika katedralna. Miejsce to, dzięki swojemu specyficznemu klimatowi przypomina zwiedzającym najdawniejsze dzieje miasta i historię współczesna
Uzdrowisko Kołobrzeg
Specyficzny mikroklimat,
wydobywane przez nas cenne surowce lecznicze (borowina i solanka), profesjonalny personel oraz doskonale wyposażona baza zabiegowa sprawiły, że jesteśmy jednym z najbardziej znanych i cenionych uzdrowisk w Polsce. Lokalizacja uzdrowiska w Kołobrzegu sprawia, że występuje tu najłagodniejszy klimat w Polsce, stąd najmniejsze amplitudy temperatur w roku, krótkie zimy ze znikomymi opadami śniegu. Latem natomiast możemy cieszyć się dużą liczbą słonecznych dni. Jednak wakacje spędzone wyłącznie na opalaniu kuszą już tylko nielicznych. Atrakcyjny wypoczynek, to przede wszystkim wypoczynek aktywny. Nastała moda na zdrowie i wyjazdy uzdrowiskowe. W oparciu o szeroki wachlarz zabiegów pomożemy Państwu zwalczyć dolegliwości związane z chorobami dróg oddechowych, schorzeniami narządu ruchu i kardiologicznymi ?
Latarnia morska
Po raz pierwszy światło kołobrzeskiej latarni zapalono w 1666 r.
Ogień pojawiał się na niej tylko wtedy, gdy jakiś statek zbliżał się do portu. Ponieważ miasto było szczególnie narażone na napady morskich rabusiów, u ujścia Parsęty do morza zbudowano warownię, która broniła portu. W 1899 r. obok kołobrzeskiej twierdzy powstała stacja pilotów z 25-metrową wieżą latarni. Czerwone charakterystyczne światło miało wówczas zasięg około 8 mil morskich. W 1909 r. kołobrzeską latarnię przebudowano, nadając jej nową masywną sylwetkę. W marcu 1945 r. wysadzili ją wycofujący się Niemcy. Latarnię odbudowano w nowym miejscu, na platformie starego fortu. Ponieważ do zaprawy użyto piasku z plaży, na wewnętrznym tynku wieży widać dziś potężne wykwity solne. W 1981 r. przeprowadzono kapitalny remont, przystosowując obiekt do potrzeb licznie odwiedzających go turystów.
Warto wiedzieć, że kołobrzeska latarnia znalazła się w herbie pochodzącej z Pomorza rodziny Kolbergów, którym szlachectwo nadano w okresie istnienia Królestwa Polskiego w 1829 r. Najsłynniejszy polski etnograf, Oskar Kolberg, wbrew Niemcom przypisującym mu germańskie pochodzenie, swoje słowiańskie korzenie wywodził właśnie od Kołobrzegu, który po niemiecku nazywał się Kolberg.
Molo Kołobrzeg
Kołobrzeskie molo to wielka atrakcja miasta.
Pierwsze molo w Kołobrzegu powstało w 1881 r. przy Pałacu Nadbrzeżnym i miało 100 m długości. Podczas II wojny światowej molo wraz z pałacem zostały zniszczone. To, po którym możemy dziś spacerować, zostało oddane do użytku 19 czerwca 1971 r. Kołobrzeskie molo jest najdłuższą żelbetonową budowlą w Polsce. Szerokość współczesnego mola to 9 m, natomiast jego długość wynosi 220 m. Znajdują się tu ławeczki, na których można odpocząć i podziwiać pobliską latarnię morską. Na samym końcu mola usytuowano małą przystań dla statków wycieczkowych.
Atrakcje Wojskowe
Na skraju miasta, przy drodze do Koszalina wielki szyld „Przejażdżki wojskowym sprzętem pancernym”
kusi dużych i małych miłośników serialu Czterej pancerni i pies. Zainteresowani niekonwencjonalną formą wypoczynku i dobrą zabawą mogą pod okiem instruktora, czuwającego nad bezpieczeństwem pancernych, odbyć przejażdżkę, która dostarczy niepowtarzalnych wrażeń. Wybrać można wycofane z armii: czołg T55 (36 ton, 800 koni mechanicznych, 350 litrów ropy na 100 km!!!), samochody pancerne, transportery opancerzone lub pływający transporter samobieżny. Przejażdżki ciężkim sprzętem odbywa się wyłącznie w charakterze pasażera. Dla dopełnienia wojskowej przygody koniecznie trzeba spróbować prawdziwej grochówki z wojskowej kuchni polowej i postrzelać z broni pneumatycznej na strzelnicy. A w sklepie z artykułami wojskowymi można kupić na pamiątkę lub jako upominek twarzowy hełm.
Fortyfikacje twierdzy
Kołobrzeg od XVII w. do XIX w. miał charakter miasta-twierdzy,
wtedy to właśnie zbudowano najwieksze fortyfikacje. W czasie II wojny światowej Kołobrzeg równiez pełnił rolę obronną. Niektóre z fortyfikacji zachowały się do dzisiaj – przy plaży znajdują się mury szańca Kamiennego z lat trzydziestych XIX w., natomiast w parku im. gen. Henryka Dąbrowskiego można obejrzeć fragmenty rowów fortecznych z XVIII w.