GDAŃSK
Serce Gdańska i jednocześnie najbardziej znana jego część.
Reprezentacyjne kamienice są pamiątką po najzamożniejszych Gdańszczanach. Najbardziej znana Droga Królewska (ulica Długa i Długi Targ) – Zaczyna się Złotą Bramą, kończy Bramą Zieloną. Po drodze mijamy dom Uphagena, gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, fontannę Neptuna i Dwór Artusa. Pozostałe główne ulice położone są równolegle do Drogi Królewskiej. Wiodą ku Motławie i zakończone są średniowiecznymi bramami wodnymi. Najpiękniejszą z ulic jest słynna Mariacka z charakterystycznymi przedprożami i galeriami bursztynu, uważana za jedną z najurokliwszych w Europie. Ulicę Piwną natomiast otwiera okazała, manierystyczna fasada Wielkiej Zbrojowni, a zamyka potężna wieża Bazyliki Mariackiej – największego ceglanego kościoła na świecie. Przechodząc przez bramy wodne, ujrzymy ciągnący się wzdłuż Motławy deptak i Żuraw – symbol Gdańska i morskiego charakteru miasta. Jego masywna sylwetka, lekko wychylona nad Motławę, wyraźnie dominuje nad zabudową Długiego Pobrzeża
Europejskie Centrum Solidarności
Europejskie Centrum Solidarności
Zostało otwarte 31 sierpnia 2014 roku, czyli w dwudziestą piątą rocznicę odzyskania wolności i trzydziestą czwartą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Jest instytucją utrwalającą pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim – zwycięstwie Solidarności i upadku komunizmu w Europie. Stanowi miejsce spotkań obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za rozwój demokracji. Obok budynku znajduje się Brama numer 2Stoczni Gdańskiej i pomnik Poległych w 1970 roku Stoczniowców, który tworzą trzy krzyże z kotwicami.
Muzeum II wojny światowej i półwysep Westerplatte
Westerplatte jest półwyspem w Gdańsku,
którego wrześniowa obrona w 1939 roku stała się jednym z najważniejszych i najlepiej znanych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców.W trakcie walk garnizon walczył samotnie i otoczony przez przeważające siły wroga. Znajduje się tu dwudziestopięciometrowy Pomnik Obrońców na dwudziestometrowym kopcu, Cmentarzyk Poległych Obrońców Westerplatte, zachowane wartownie (Wartownia numer 1, Wartownia numer 3) i koszary. Muzeum II Wojny Światowej upamiętnia trudne chwile po ataku na Westerplatte i pokazuje historie tragedii, jej ofiary i bohaterów. Jest to jedno z najnowocześniejszych muzeów w Europie i jedna z największych wystaw na świecie poświęconych tej tematyce. Sercem Muzeum jest wystawa główna, zlokalizowana czternaście metrów pod ziemią.
Oliwa – park, zoo i bazylika
Oliwa – park, zoo i bazylika
Pierwsze wzmianki o Oliwie, pochodzą z 1186 roku w związku z założeniem klasztoru cystersów. To dzięki zakonnikom, możemy podziwiać Katedrę Oliwską, która jest najważniejszym zabytkiem Oliwy a także dawny przyklasztorny ogród, który z czasem został przekształcony w Park Oliwski, jedno z ulubionych miejsc wypoczynku gdańszczan i turystów. Na osi wschód- zachód parku znajduje się szpaler lipowy tworzący studwunastometrową aleję strzyżonych lip wysokości około piętnastu metrów, przechodzącą ku wschodowi w dwa szpalery lipowe biegnące z obu stron długiego kanału. Stworzono tu iluzję, że morze odległe o dwa kilometry, zaczyna się tuż za ogrodem. Cysterscy mnisi nazywali tę aleję 'Drogą do wieczności’. ZOO w Gdańsku Oliwie zajmuje obszar około stu dwudziestu hektarów, który zamieszkują zwierzęta ze wszystkich stron świata. Znajdują się tu również gatunki, będące na skraju wyginięcia. Więcej o atrakcjach w Gdańsku można znaleźć na stronie naszego partnera portalu noclegowego Meteor.
Molo w Sopocie
Najpopularniejszym miejscem Sopotu jest molo.
Składa się z dwóch części: spacerowej o długości 511, 5 m (najdłuższy drewniany pomost w Europie) oraz usytuowanego na lądzie placu o powierzchni 20 tys. m². Historia sięga roku 1827 roku, kiedy Jerzy Haffner zbudował pomost o długości 31,5 m. Część lądowa (Skwer Kuracyjny) to teren, na którym znajdują się przepiękna zabytkowa fontanna, latarnia morska z punktem widokowym, muszla koncertowa oraz dużo zieleni. Na placu organizowane są imprezy masowe, a w okresie zimowym funkcjonuje tu sztuczne lodowisko. Część drewniana obejmuje, oprócz głównego pomostu (511,5 m, z czego 458 m wchodzi w głąb Zatoki Gdańskiej), pokłady dolne oraz pokład boczny, które umożliwiają przybijanie statków pasażerskich oraz jachtów. W połowie 2011 roku przy głowicy mola została oddana do użytku przystań dla ponad stu jachtów. Stężenie jodu w miejscach najdalej wysuniętych w morze jest dwukrotnie większe niż na lądzie. W Sopocie można również zobaczyć Operę Leśną i Krzywy Domek.
GDYNIA
Skwer Kościuszki i Molo Południowe
Najbardziej znanym miejscem w Gdyni bez wątpienia jest Skwer Kościuszki i Molo Południowe. Sporo tu interesujących zakamarków, mogących uatrakcyjnić pobyt. Statki-muzea i Akwarium Morskie należą do tych najbardziej obleganych. Warto również wybrać się w godzinny rejs po porcie wewnętrznym. Klif Orłowski stanowi stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej i rozciąga się na długość 650 m. Spacer od strony mola w Orłowie na długo pozostanie w pamięci. Klif prezentuje się wyjątkowo zarówno z poziomu morza, jak i z samego szczytu, a widok na Zatokę Gdańską jest jedyny w swoim rodzaju.